Pazar, 26 Haziran 2022

Yazdır

BADEM

Kullanılan anaçlar: GF677, Garnem

Ø 5x5 m dikim mesafesi ile dönüme 40 fidan dikilir, 2,5x5m dikim sıklığı ile dönüme 80 fidan dikimine müsaittir.

Tam verim zamanı (4.sene) ağaç başı 10kg ürün beklenmelidirBadem, sıcak ılıman iklim meyve türü olup olgunlaşması için yüksek sıcaklık toplamına gereksinim duyar. Bu meyve türü ülkemizin iklim koşullarına iyi uyum sağlamış meyve türlerindendir.

Son yirmi yıllık dönemde badem yetiştiriciliği hem üretim hem de ticari olarak, bütünüyle değişime uğramıştır. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde yeni ve profesyonelleşmiş bahçelerde, pedolojik koşullara uyumlu anaç-çeşit seçimi ile çok büyük bir gelişme sağlanmıştır. Modern toplama sistemlerini, yetiştirme alanlarındaki doğru dikim düzenleri sayesinde kullanabilme imkânı olmuş, bu sayede dünya badem üretiminin üçte birini elde etmesine ve standardize edilmiş, içinde karışık mal içermeyen, seçilmiş ve paketlenmiş ürünlerle dünya pazarlarına yapılan arzın ise üçte ikisini eline geçirmesine yol açmıştır. .
FILIPPO CEO
Puglia bölgesi orijinli, geç çiçeklenen ve verimliliği düzenli bir çeşittir. Orta derecede güçlü ve hafifçe yayılarak serpilen bir ağaçtır. İç randımanı iyidir (%30-32), yüksek sayıda çift tohum bulundurur (%30). Sert kabukludur.
Hasat Zamanı : Eylül başı

GENCO
Bu da Puglia bölgesi orijinlidir; orta derecede güçlü bir ağaçtır, hafifçe açılarak serpilir ve geç çiçeklenir. Çok verimlidir; iç randımanı iyidir (%26-30), çiftli tohumları ise çok azdır (%2-4). Kuraklığa dayanıklılığı, meyve verimi ve kırsallığı bakımından çok ilginçtir.
Hasat Zamanı : Eylül ortası

TUONO
Yıllarca sabit kalan mükemmel meyve verimi nedeniyle Akdeniz'in tüm ülkelerinde yaygın Puglia bölgesi orijinli bir çeşittir. İç randımanının çok çok iyi olması (%40), çift tohumlarının yok denecek kadar azlığı (%1) ve iyi ebatlardaki bademleri (4,5 gr) bakımından ticari olarak günümüzün en iyi çeşitlerinden biri olarak onay görmektedir.
Hasat Zamanı : Orta-erken


SUPERNOVA
Klon IPVRCAV VIRUSTEN ARİ
Patent dilekçesi no: 42 NV/88.
ROMA ISF enstitüsü izni ile çoğaltma.

Roma Fruttikültür Deney Enstitüsü (ISF) tarafından Fascionello çeşididen elde edilen bu mutasyon ticari olarak 1987 yılında piyasaya sürülmüştür. Orta derecede kuvvet, erken meyveye yatma ve şeftali ağacına benzerlik gibi özelliklere sahiptir; meyvelenme gerek karışık dallarda gerek küçük demetlerde oluşur. Çiçeklenme orta-geç ama iyi kalitede gerçekleşir, meyve verimi düzenli ve yüksektir. Olgunlaşması orta-erken sayılır (Eylül'ün ilk on günlük döneminde). Çift tohum yüzdesi 14,6 olarak %40'lık bir iç randımanına sahiptir.

Geç çiçek açan kendine verimsiz çeşitler

FERRAGNES
Klon CAV VIRUSTEN ARİ

Bir "Cristomorto X Ai" melezlemesinden elde edilmiştir ve atalarının en olumlu özelliklerini almıştır: verimlilik, geç çiçeklenme, yüksek iç randımanı (%40), çift tohumların olmayışı ve paketlemeye uygun iri ebatlı bademler. Tuono, Ferraduel ve Texas'la tozlanır.

FRA GIULIO

Bu da başka bir Puglia orijinli çeşittir. Daha çok bademinin uzun yapısından dolayı ticari talep gören verimli bir çeşittir. İç randımanı iyidir (%30-35), çiftli tohumları az miktardadır (%2-4).
Hasat Zamanı : Eylül ortası.

FALSA BARESE
İtalyan orijinlidir ve tüm Puglia bölgesinde yaygındır. İç randımanı %26,15, çift tohumları %8'dir. Rustiktir,donmaya dayanıklı ve verimlidir.

Diğer çeşitler

FASCIONELLO ,FERRADUEL ,JORDANOLO, PIZZUTA D'AVOLA, TEXAS


FERRAGNES

Gec ciceklenir. Kendini tozlayamaz ve Tuano Ferraduel ve Texas cesitleriyle tozlanir. Yuksek verimli, Ic randimani (%40) yuksek bir cesittir ve Cift tohum olusturmayisi ve iri meyveli olmasiyla cok iyi ticari bir cesittir.


GENCO


Gec ciceklenir ve kendine verimlidir (selfertile) .Cok verimli ve acilarak gelisen orta dercede guclu agaclar verir. Ic randimani iyi (%30) cift tohum orani (%4) dur. Kurakliga dayanikli, ve verimi yuksek cok iyi bir cesittir.


Texas

Kaliforniya'da (A.B.D.) yetiştiricilik açısından Nonpareil'dan sonra gelir. Nonpareil in dolleyicisidir. Ağacı çok kuvvetli, dış şartlara dayanıklı ve verimliliği yüksektir. Kabuğu yumuşak, iç badem kalitesi ortadır. İç randımanı %45-50, çift badem oranı ise %15-30'dur.TUANO

Gec cicek acan kendine verimli bir cesittir (selfertile). Ic randimani cok iyi (%40), cift eyve orani cok dusuktur ( (%1) ve meyveleri 4.5 g agirligindadir. Her yil yuksek meyve vermesi nedeniyle Akdeniz ulkelerinin en iyi ticari cesitlelrinden birisidir.

Nonpareil

Kaliforniya'da (ABD) mevcut çeşitlerin en iyisi olarak kabul edilir. Ağacı kuvvetli ve verimlidir. Çabuğu ince, iç badem kalitesi yüksektir. İç randımanı % 60-70, çift badem oranı ise % 5-10'dur. Tozlayıcıları Ne plus Ultra ve Texsas çeşitleridir.

 


ADA TARIM ve ZİRAAT BANKASI İşbirliği ile "0" faizle sulama kredisi projeleri (Ücretsiz) hazırlanır ve uygulaması yapılır.

7 Yıl Vadeli kapama meyve bahçeleri kurulumu yapılır.